خانه / اخبار کشتی ایران و جهان / اخبار داخلی / آخرین قوانین کشتی توسط کمیته داوران ابلاغ شد

آخرین قوانین کشتی توسط کمیته داوران ابلاغ شد

بازدیدها: 1

 كميته داوران فدراسيون كشتي، مقررات جدید داوری را اعلام كرد.

 

به گزارش روابط عمومي فدراسيون كشتي، مقررات جدید فدراسیون جهانی کشتی فیلا که در ماه June سال ۲۰۱۳ از این پس در تمامی مسابقات اجرا خواهد شد.

کمیته داوران با همکاری دپارتمان تحقیقات و آموزش این کمیته، تجزیه و تحلیل اولیه سرفصل های اصلاح شده تازه ترین مقررات داوری فدراسیون بین المللی کشتی (فیلا) را به اطلاع مربیان، کشتی گیران و داوران می رساند.

لذا طبیعی است ترجمه و تشریح کامل و بند به بند مقررات جدید پس از تکمیل متعاقبا به اطلاع جامعه محترم کشتی خواهد رسید.
سرفصل های مقررات که اخیرا در کنگره فوق العاده فیلا در مسکو به تصویب رسیده و اصلاح نیز شده است، در ۴ مورد پررنگ تر است که به طور خلاصه به اطلاع علاقه مندان ، مربیان ، کشتی گیران، داوران و کارشناسان اهل قلم می رسد.
۱- تغییر زمان به ۲ تایم ۳ دقیقه ای 
2- اعلام برنده با احتساب مجموع امتیازات کسب شده در ۲ تایم 
3- تفاوت قانون اخطار و امتیاز جریمه در رشته فرنگی و آزاد 
4- امتیاز تعیین شده برای خاک کردن حریف


خلاصه توضیحات:

۱- زمان مسابقه برای رده‌های بزرگسالان و جوانان دو تایم سه دقیقه‌ای با ۳۰ ثانیه استراحت است. 

۲- زمان مسابقه برای رده‌های نوجوانان و نونهالان دو تایم دو دقیقه‌ای با ۳۰ ثانیه استراحت است. 
3- کشتی‌گیری که در مجموع امتیازات دو تایم برتری داشته باشد به عنوان فرد پیروز معرفی می‌شود. 
4- در هر کشتی(آزاد و فرنگی) اگر اختلاف امتیاز به هفت برسد کشتی قطع خواهد شد و فردی که به هفت امتیاز اختلاف رسیده است، به عنوان برنده معرفی می‌شود. 
5- کشتی‌گیری که یک فن پنج امتیازی و یا دو فن سه امتیازی در یک تایم اجرا کند، پیروز خواهد شد. (کشتی زمانی قطع خواهد شد که داوران این امتیازات را تائید کنند )
۶- اگر کشتی‌گیری در اجرای فن ناموفق باشد و بدون هیچ تحرکی از سوی حریفش در خاک او قرار گیرد، هیچ امتیازی داده نخواهد شد و کشتی باید قطع شده و کشتی در سرپا ادامه یابد. 
7- در هر کشتی(آزاد و فرنگی) کشتی‌گیری که حریفش را در خاک نمود، دو امتیاز به دست خواهد آورد.  
8- کشتی‌گیری که با فرار از فن و به بیرون از تشک برود دو امتیاز از دست خواهد داد.


 قوانین اخطار در کشتی آزاد:

۱٫ اگر سه داور به این نتیجه‌برسند که یکی از کشتی‌گیران دفاعی است سر بر روی سینه می گذارد یا انگشتان حریف را می‌گیرد، هل می دهد و همچنین ضربه به سر و صورت حریف می زند داور وسط در تذکر اول کلمه “Attention” را به کار می‌برد. اگر کشتی‌گیر کم کار به همین صورت ادامه دهد، داور وسط در تذکر دوم کشتی را قطع می‌کند و ۳۰ ثانیه زمان به کشتی‌گیر کم کار داده می‌شود تا امتیاز بگیرد در واقع این زمان شروع می شود برای کشتی گیر کم کار و آگاهی می دهد به مربی و تماشاگران در غیر این صورت در پایان ۳۰ ثانیه امتیاز از دست خواهد داد و یک اخطار نیز برای او ثبت می‌شود ولی چنانچه هر کدام از کشتی گیران در این تایم ۳۰ ثانیه پوئن بدست بیاورند پوئن و جریمه وقت ۳۰ ثانیه باطل خواهد شد . 

۲٫ اگر در پایان دو دقیقه‌هیچ امتیازی رد وبدل نشود و قبل از آن هم کشتی‌گیران اخطار نگرفته باشند، داور باید یک کشتی‌گیر را به عنوان کم کار معرفی کند و سپس قانون فوق مبنی بر امتیاز گرفتن کشتی‌گیر کم کار در ۳۰ ثانیه اجرا خواهد شد که با این شرایط در کشتی آزاد مسابقه هرگز به وقت اضافه و یا بیرون آوردن گوی از کیسه و کلینچ کشیده نخواهد شد .
۳٫ کشتی گیری که سه اخطاره شود، بازنده خواهد شد.
 

قوانین اخطار در کشتی فرنگی: 

۱- اخطار اول به کشتی‌گیر کم کار شفاهی است که این تذکر باید توسط داور وسط به رئیس تشک و هیات ژوری اعلام شود. 

۲- در اخطار دوم، کشتی‌گیر مهاجم انتخاب خواهد کرد که کشتی در خاک ادامه پیدا کند و یا در سرپا (در حالت خاک کشتی‌گیر مهاجم می‌تواند انتخاب کند که در پشت حریفش قرار گیرد یا از بغل اقدام به لیفت کردن حریفش کند به کشتی گیر مدافع اخطار ( CAUTION ) تعلق خواهد گرفت .
۳- در اخطار سوم، یک امتیاز به کشتی‌گیر مهاجم داده خواهد شد و کشتی‌گیر مهاجم تصمیم خواهد گرفت تا کشتی در خاک ادامه پیدا کند یا در سرپا. 
4- در اخطار چهارم، کشتی قطع خواهد شد و کشتی‌گیر مهاجم به پیروزی با امتیاز برتر فنی می‌رسد. 
5- اگر یک مسابقه با نتیجه‌ صفر- صفر به پایان برسد، کشتی گیری که برای آخرین بار اخطار کم کاری گرفته است، بازنده خواهد شد. (کشتی هیچ گاه بدون ردوبدل شدن امتیاز و اخطار به پایان نخواهد رسید، چرا که به داوران توصیه شده است که پس از یک دقیقه کشتی‌گیر کم کار را مشخص کرده و به او اخطار دهند.) 

چلنج (اعتراض مربی) بسیار حساس و سختگیرانه شده است و در مقررات تأکید شد مربی نباید از روی صندلی خود بلند شده حداکثر تا ظرف ۵ ثانیه نسبت به امتیاز داده شده بر روی اسکوربرد اعتراض خود را با پرتاپ شئی مکعبی شکل به وسط تشک اعلام نماید.
تبصره :  اعتراض زمانی قابل قبول می باشد که وقت تمام شده و امتیاز بر روی اسکوربرد ثبت نگردیده باشد که پس از ثبت بر روی اسکوربرد مربی می تواند چلنج نماید.

درباره‌ی admin

حتما ببینید

مسعود نعمت چکانی

کشتی با همه بد و خوبش برایم تمام شد.

بازدیدها: 207 این درد دل جوانیست که بیش از دو دهه از بهترین دوران زندگیش …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *