خانه / سرداران بی مدال / کامل نیک نژاد سرداری بی مدال

کامل نیک نژاد سرداری بی مدال

بازدیدها: 64

گاهي پهلواني با تكيه بر تجربيات خويش قلعه اي بنا مي‌كند، برافراشته تا تيغ آسمان، قلعه اي استوار كه ستونهايش يك به يك تجربه است و پهلواني و مردانگي.حتي اگر به ظاهر فرو ريزد، همواره و هميشه استوار درميان ذهن ها و قلب ها مي‌ماندو….
تاريخ كشتي ايران هيچگاه نام فرزندان و دلاوران خود را از ياد نمي برد، مردانيكه با امكانات محدود افتخاراتي بزرگ آفريدند و پشت بسياري از بزرگان جهان را به خاك سائيدند.
آنانيكه وجودشان براي تختي ها، زنديها و موحدها نعمتي بس بزرگ بود، با بي تدبيري و نبود راهنما نتوانسته نام خود را همچون اين دلاوران جهاني كنند.

با بردن نام كامل نيك نژاد بياد بزرگان ۶۸و۷۴ كيلوگرم جهان در دهه هفتاد ميلادي مي افتيم، قهرماناني نظير آدولف زیگر، آشورعليف، پاول پني گين، ايوان كولوشف، رشيد قره باجاق و …. كه هر كدام ويتريني ازمدالهاي رنگارنگ

جهان والمپيك را دارا هستند.

قهرمان ارتشهاي جهان ، نائب قهرمان جام تفلیس، قهرمان كاپ آريا مهر و قهرمان كشور در دورشته آزاد و فرنگي كه هيچگاه مجالي براي ثبت افتخار در ميادين جهاني كسب نكرد.
پس از مدتها بالاخره آقاكامل را راضي به انجام مصاحبه كرديم.
پاي درد دل مردی نشستم كه الفباي كشتي را نيز به من آموخت و اين افتخار همچون خورشيدي در  سوابق ورزشي ام مي درخشد، دوستاني كه در پله هاي بالاتر قهرماني ايستاده اند، گرماي اين خورشيد را همواره در زندگي قهرمانيشان حس مي كنند.

و ديگر بار استاد بزرگوارم تجربیات و خاطراتي كه برگي از تاريخ كشتي ايران است را با ما باز گو كردند كه حاصل چنين است:
كامل نيك نژاد كلخوران ،متولد ۲۰/۵/۱۳۳۰ ،تهران ،خيابان لاله زار ،خيابان منوچهري ،فرزند دوم خانواده هشت نفري.
از سال ۱۳۴۳ كشتي را در باشگاه نادر واقع در چهار راه استانبول نزد كاظم شركا شروع كرد و سپس به باشگاه تاج ( نصر) نزد ناصر گيوه چي رفت و در هر دو رشته فرنگي و آزاد مشغول به فعاليت بود و تا پايان دوران قهرماني اش در  همين باشگاه حضور داشت و چند ساليكه در لباس مربيگري به كشتي خدمت مي كرد نيز در همین باشگاه حضور داشت.
كامل در سن ۱۷ سالگي قهرمان جوانان تهران شد و سال بعد در هر دو رشته آزاد و فرنگي قهرمان ايران گشت، در آن دوران تيم جوانان در مسابقات برون مرزي شركت نمي كرد.
سپس در رده بزرگسالان در وزن ۶۸ كيلو گرم با وجود بزرگاني چون سيد محمد طبا طبائي ، علي دهقان ،عبدالله حاج احمدي ، محمد خرمي ، حسين دروديان، جمشيد رضائي منش و …. خوش درخشيد و در جام آريا مهر با غلبه بر قهرمان پر آوازه روسی پاول بني گين ( قهرمان جهان و المپيك) كسب افتخار كرد ولي به علت صدمه شديد از ناحيه دنده از ادامه رقابتها باز ماند.
در مسابقات ارتشهاي جهان با غلبه بر كوليشف روس( نفر چهارم المپيك ) و ديگر قهرمانان برتر جهان به عنوان نخست دست پيدا كرد.
سپس به وزن ۷۴ كيلوگرم صعود كرد كه در اين وزن قهرمان كشور شد و به عنوان فرد منتخب در جام معتبري نظير تفليس شوروي شركت كرد كه در ديدار فينال در نبردي نزديك به قهرمان بزرگي چون آشورعليف باخت و نقره تفليس را به ارمغان آورد.
در مسابقات كاپ آريامهر كشتيهاي درخشاني برگزار كرد و با غلبه بر محمد فرهنگ دوست    ( دارنده دو مدال نقره جهان )و در ديداری  نزديك با عجوبه اي نظير آدولف زیگر آلماني با حساب ۵ بر ۴ كشتي را واگذار كرد و به مقام نائب قهرماني دست پيدا كرد.
نيك نژاد چندين سال با تيم تاج قهرمان باشگاههاي تهران شد و پس از آخرين عنوان قهرماني تهران در وزن ۸۲ كيلو گرم در عنفوان جواني يعني ۲۴ سالگي به علت پاره اي مشكلات از كشتي خداحافظي كرد و خود را خیلی زود از چرخه قهرمانی جدا کرد ،افسوس میخوریم اگر یک راهنما و مشاور دلسوز در کنار این مرد فنی کشتی کشورمان بود ، حال از قهرمان جهان و المپیک صحبت میکردیم  و باز چرخ روزگار بر خلاف جهت چرخید و کامل نیک نژاد با تمام شایستگیهایش سردار بی مدال شد .  
ايشان تا امروز كه مدتي نيز به مربيگري پرداخت ،مسائل كشتي را پيگيري مي كنند و در حال حاضر به تمرين در باشگاه ايرانما مشغول هستند كه با آغوش باز نكاتي را به هنر جويان گوشزد مي كنند.

 
آقا كامل خود را مديون مربيان وبزرگاني مي داند كه براي وي زحمات زيادي كشيدند ، اساتيدي چون مرحوم حاج عبدالحسين فعلي ، مرحوم رحمت الله غفوريان ؛ مرحوم نبي سروري ، مرحوم علی غفاري ، ناصر گيوه چي ، پرويز سیروس پور ، علي عرب ، منصور مهديزاده ، محمد علي صنعتكاران و علي اكبر حيدري.

 

 

ايشان بدترين خاطره دوران زندگي را از دست دادن مادر عزيزش در پي يك حادثه  مي داند كه هنوز پس از گذشت سي سال  همچنان داغدار اين اسوه صبر و شكيبايي است.
آقا كامل از دوستان ورزشي اش به نيكي ياد ميكند و نامهایي چون آقا طبا ، حاج شاهپور(مسعود) مقربی، منصور خان برزگر، محمد فرهنگ دوست و آقا زيبا را باعث افتخار خود و جامعه ورزشي ميداند.
اعضاء سايت كهن بوم براي اين مرد بزرگوار كشتي كشورمان آرزوي سلامتي و موفقيت روز افزون را دارد.

نیک نژاد در حال کنده کشی از آدولف زیگر قهرمان جهان و المپیک 

دیدار بین کامل نیک نژاد و محمد فرهنگ دوست که به پیروزی نیک نژاد منجر گشت

صحنه ای از مبارزه نیک نژاد با پاول پنی گین قهرمان پر آوازه جهان از شوروی

 

درباره‌ی admin

حتما ببینید

سرداران بی مدال- علی حاجیلو دارنده مدال نقره آسیایی ۱۹۷۰ بانکوک

بازدیدها: 87 سرداران بی مدال- علی حاجیلو دارنده مدال نقره آسیایی ۱۹۷۰ بانکوک

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *